figowiec-fikus

Fikus jako ozdoba domu – uprawa i pielęgnacja

Fikusy to rodzaj roślin obejmujący około tysiąca gatunków. Z tego kilka gatunków należących do morwowatych znalazło uznanie jako rośliny doniczkowe i ogrodowe. Fikusy pochodzą z Azji, Australii i Afryki w stanie naturalnym występują tylko na południu Europy – to figowiec pospolity, popularne drzewo figowe o słodkich, smacznych owocach.

Rośliny doniczkowe – dlaczego wybieramy fikusy

Fikusy są roślinami bardzo ozdobnymi, szybko rosną i nie mają nadmiernych wymagań w zakresie pielęgnacji. W domach najczęściej spotykamy fikus Benjamina – najczęściej prowadzony w formie drzewka, z mnóstwem drobnych liści o soczyście zielonym kolorze (bywają również odmiany jaśniejszymi brzegami liści). Roślina jest efektowna, można ją kształtować przez zaplatanie i przycinanie gałązek.

Fikus sprężysty znajdziemy zarówno w domach jak i biurach – jego duże ciemnozielone lub zielono białe liście świetnie się komponują z większymi pomieszczeniami. Fikus tępy wymaga znacznie mniej miejsca, gdyż można go kształtować jak bonsai. Zazwyczaj stanowi ozdobę salonów, gabinetów, a także sypialni.

Uprawa i pielęgnacja fikusów

Fikusy są roślinami klimatu gorącego – w Polsce można je uprawiać jedynie w pomieszczeniu. Optymalna temperatura otoczenia musi kształtować się na poziomie powyżej 15C. Także latem nie wolno przestawiać fikusów na dwór np. na balkon – grozi to znacznym uszkodzeniem rośliny. Fikusy bardzo przyzwyczajają się do miejsca, w którym rosną i każda jego zmiana (nawet obrócenie doniczki w druga stronę) powoduje stres rośliny i wpływa negatywnie na jej wygląd.

Fikusy lubią żyzną glebę (najlepiej wzbogacaną na bieżąco odpowiednim nawozem). Sadzonkę zaleca się prowadzić s w małej doniczce, dopóki korzenie całkowicie nie przerosną ziemi i przesadzać każdorazowo do nieco większej. Takie traktowanie zapobiega zapewni szybki wzrost efektownej rośliny, a nie przyrost jej korzeni.

Fikus Benjamina – wiecznie zielone drzewko

Najpopularniejsza odmiana fikusa, bardzo łatwa w uprawie. Charakteryzuje się licznymi, drobnymi, ciemnozielonymi liśćmi. Często krzewiasta sadzonka ma spłatane pędy w celu ukształtowania rośliny w formę drzewa.

Dość szybko rośnie, w mieszkaniach zazwyczaj dorasta do sufitu, w wyższych pomieszczeniach roślina może osiągnąć nawet 5 m. Wymaga dużego nasłonecznienia i silnego nawadniania. W okresie zimowym przy przesuszonym powietrzu należy zraszać liście. Bardzo nie lubi być przestawiany. Błędy w pielęgnacji powodują gubienie liści.

Fikus sprężysty – ozdobne duże liście

Posiada duże, grube najczęściej ciemnozielone liście (choć są odmiany wielobarwne). Potrzebuje dużo miejsca, gdyż szybko rośnie. Rośliny nie należy zbyt mocno podlewać – wystarczy dwa razy w tygodniu.

Liście należy czyścić – najlepiej przemywać mokrą szmatką. Fikus sprężysty lubi stanowisko częściowo nasłonecznione, a w okresach zimowych konieczne jest spryskiwanie liści. Młode rośliny należy przesadzać raz do roku, duże okazy – jak już „wyrosną” z doniczki.

Figowiec tępy – fikus w typie bonsai

Największą zaleta rośliny jest możliwość jej kształtowania przez przycinanie – po pewnym czasie otrzymamy bardzo ozdobną miniaturę drzewka.

Figowiec tępy ma ozdobną korę pnia i zielone skórzaste liście, które rosną także zimą. Roślina bardzo dobrze znosi drutowanie i przycinanie – można ja kształtować w dowolny sposób. Bardzo łatwa w uprawie, lubi stanowiska jasne, ale nie w pełni nasłonecznione. Trzeba uważać na podlewanie – powinno być częste, ale małymi dawkami, bo zalanie bywa dla rośliny śmiertelne.

Fikusy charakteryzują się dużą różnorodnością – każdy może wybrać roślinę, która będzie pasowała do konkretnego wnętrza. Zawsze należy brać pod uwagę docelową wielkość rośliny, bo większość odmian charakteryzuje szybki wzrost i przywiązanie do miejsca – często przestawiane, marnieją w oczach. Fikusy są wdzięcznymi roślinami doniczkowymi – systematyczne podlewanie oraz odrobina nawozu zapewnią możliwość cieszenia się wspaniale rosnącą rośliną o pięknych liściach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *