tuboroza-wonna

Tuberoza wonna – kwiat o wspaniałym zapachu i wyjątkowym wyglądzie

Tubezora wonna jest pięknie pachnącym, efektownym kwiatem. Ma silny, kuszący zapach, dzięki któremu jest tak popularna. Klastry dużych, białych kwiatów znajdują się na łodygach, które mogą osiągać nawet 120 cm i wznoszą się z kępek, przypominających trawę.

Uprawa tuberozy wonnej – podstawowe wskazówki dla ogrodników

Należy przede wszystkim kontrolować chwasty podczas sezonu wegetacyjnego. Chwasty konkurują bowiem z kwiatami o wodę, przestrzeń i składniki odżywcze. W tym celu można m.in. stosować ściółkę, aby zapobiec kiełkowaniu chwastów.

Mulczowanie pomaga również zachować wilgotność gleby i utrzymać równomierną temperaturę gleby. Rośliny powinny być podlewane podczas wegetacji, zwłaszcza, gdy jest sucho. Po pewnym czasie można zacząć stosować lekki nawóz. Należy też monitorować szkodniki i chronić przed chorobami.

Tuberoza wyjątkowo pięknie pachnie i dobrze się ją kroi. Należy ją wyciąć, gdy na kłosie znajdują się 2-4 otwarte kwiaty. Może być również uprawiana jako roślin domowa.

Pielęgnacja tuberozy – jak chronić ten przepiękny kwiat

Kiedy kwitną kwiaty, a liście stają się pożółkłe, cebulki muszą zostać wykopane i przechowywane dla ochrony przed zimą. Wszyscy polecają, aby sadzić tuberozę wiosną, ale wykopywać na jesień.

Można rozważyć sadzenie tych pięknych kwiatów w słonecznym, nieco osłoniętym mikroklimacie, takim jak miejsca przy ścianie budynku. Grube mulczowanie pomaga chronić rośliny przed mroźną, zimową pogodą.

Historia – niezwykła historia wyjątkowego i modnego kwiatu

Tuberoza pochodzi z Meksyku, skąd rozprzestrzeniła się w różnych częściach świata w XVI wieku. Jest to jedna z najwcześniejszych uprawianych roślin i może wyginąć w naturalnym środowisku. Aztekowie uprawiali ją prawie 600 lat temu. Hiszpanie zabrali ją ze sobą do Starego Świata w 1519 roku. Kiedy znalazła się w Europie, stała się częścią księżycowego ogrodu, kolekcji białych i pastelowych kwiatów, które po zmroku uwalniają intensywny zapach.

Zastosowanie – w jakim celu używana jest tuberoza

Może być z powodzeniem uprawiana w doniczkach, granitach, rabatach i komercyjnie wykorzystywana do różnych celów. Dzięki niej można stworzyć artystyczne girlandy, kwieciste ozdoby, bukiety. Z niej powstają też olejki eteryczne.

Jest to również popularny kwiat cięty, stosowany z powodzeniem w różnych aranżacjach. Jest wykorzystywana w aromaterapii, ze względu na jej zdolność uspokajania nerwów i przywracania radości. Olej tuberozowy jest stosowany w perfumach o wysokiej wartości i produktach kosmetycznych.

Istnieje szerokie zapotrzebowanie na rynku międzynarodowym na ten kwiat. Pojedyncze kwiaty są stosowane do ekstrakcji olejku eterycznego, kompozycji i girland. Z kolei odmiany podwójne są wykorzystywane jako kwiaty cięte, do przygotowania wystaw ogrodowych i dekoracji wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *