ziolowy-ogrodek-jak-uprawiac-i-jakie-ziola-wybrac

Ziołowy ogródek – jak uprawiać i jakie zioła wybrać?

Chcesz mieć w domu atrakcyjnie wyglądający i pożyteczny dla zdrowia ogródek? Spróbuj uprawy licznych ziół, które przydadzą ci się w kuchni i nie tylko. Będą także ozdobą. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten ciekawy temat.

Jak zorganizować miejsce u siebie w domu?

Są one łatwe w uprawie, nie wymagają dużo miejsca. Nie musisz więc poświęcać osobnego pomieszczenia w domu, mieszkaniu w bloku. W każdym z nich możesz mieć swój własny mały ogródek z roślinami. Do tego będą potrzebne doniczki. Ich ilość zależy od tego, jakie zioła będziesz chciał mieć w swoim posiadaniu. Możesz je także trzymać na balkonie, jeśli posiadasz. Jak nie, to nie będzie z tym problemów.

Zasadzisz je w odpowiedniej do tego glebie. Ziemię kupisz w większości sklepów budowlanych, dyskontach, kwiaciarniach. Na pewno znajdziesz coś dla siebie. Mogą stać w kuchni, na półce w pokoju. Ważne, żeby miały stanowisko w miarę słoneczne, dzienne światło.

Jakie zioła wybrać do swojego ogródka?

Istnieją rośliny jednoroczne oraz wieloletnie. Wybór jest spory. Na przykład bazylia, majeranek, rozmaryn, oregano, estragon, lubczyk, mięta, stewia, tymianek, bergamotka i wiele innych. Każde z wymienionych ziół i roślin ma dużo pozytywnych właściwości dla organizmu. Dodawane do potraw świetnie je uzupełnią. Zastąpią dostępne w sklepach liczne przyprawy w proszku. Domowe zioła także można suszyć, jeśli nie chcesz lub nie masz warunków do trzymania świeżych.

Wysuszone także są bardzo dobre. Możesz je dodać do dań obiadowych, śniadania, sałatki, innych. Przepisy znajdziesz w internecie na blogach, stronach, portalach kulinarnych i nie tylko lub stworzysz samodzielne.

Pielęgnacja, uprawa, dbanie o wzrost roślin

Najpierw możesz kupić nasiona i poczekać na gotowe, piękne rośliny, które z tego wyrosną. Należy je podlewać, jak każde inne rośliny, kwiaty. Codzienne podlewanie letnią wodą będzie dla nich dobre. Nie używaj odżywek, które są przeznaczone do kwiatów. W końcu potem zjesz te zioła i nie powinny być one niczym spryskane. Mogłoby ci to w jakiś sposób zaszkodzić, a zioła mają być pożyteczne dla ciebie i twojej rodziny oraz znajomych, których poczęstujesz daniem przyprawionym własnymi ziołami.

Jak widać, założenie swojego ogródka nie jest takie trudne, jak mogłoby się na początku wydawać. Poradzą sobie z tym osoby w różnych kategoriach wiekowych. Zalety własnych ziół to przede wszystkim zdrowie zawarte w jedzeniu. Zaoszczędzisz także pieniądze, za które kupiłbyś gotowe zioła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *